На ХХ Национално Изложение „FoodTech-IТI’2023“, Институт по царевицата е награден с 2- ва Златни медала като победител в категория „Нови сортове“ c новосъздадените си царевични хибриди Кнежа 649 и Кнежа 650А
Предложените хибриди са от най-търсените групи на зрялост, които могат да задоволят всяко търсене на земеделските производители.
Създадени са при агроклиматични условия за страната, с всички промени в тях. Доказали своите качества и в сортоизпитване и признаване, те не отстъпват по биологични и стопански качества на чуждата селекция.
Кнежа 649
Включен в Сортовата листа на Р България. Хибрид подходящ за зърно и силаж. Реализира добивния си потенциал при условия без напояване.
При трайно засушаване рязко се отличава от другите хибриди в късната група с по-добрата си продуктивност. При официалното изпитване в ИАСАС на три локации (Селановци, Бръшлен и Раднево) без напояване през 2018 г. е показал добив на зърно 955 кг/дка – 105,6% превишение спрямо официалните стандарти. През 2019 г. добивът му е 971 кг/дка – 108 % над стандартите. Средният му добив от 6 локации за 2 години е 953,2 кг/дка, като средното превишение на стандартите Кн М625 и Кн 683А е 107,5%. Варирането на добива му за периода е CV=10,5%, по-ниско от това на стандартите. Има много добре изразена екологична стабилност.
авторски колектив:проф. д-р Стефан Вълчинков, доц, д-р Пенка Вълчинкова
Кнежа 650А
Хибридът е последно поколение на Институт по царевицата – Кнежа. Признат след двугодишно изпитване, поради убедителни резултати от ЕК в ИАСАС през 2022 г. Подходящ е за производство на зърно и силаж, като реализира висок добив на зърно и зелена биомаса. Устойчив на икономически важни болести и неприятели по царевицата.
Създаден в актуални агроклиматични условия, устойчив на засушаване, преодоляващ негативното въздействие на високи температури и липса на валежи в критичните за царевицата периоди. Попълва портфолиото на ИЦ-Кнежа в направление зърно и силаж.
автор: ас. Красимир Павловски
Всички хибриди съчетават висока продуктивност и устойчивост към икономически важни болести и неприятели по царевицата
На КОНКУРС ЗА ИНОВАЦИИ в рамките на международната изложба АГРА 2023 - Институт по царевицата бе награден с диплом в категория "Сортови семена и посадъчен материал" за специалните хибриди царевица Кнежа pop 1 – пуклива царевица и Кнежа sweet 1 – захарна царевица.
Кнежа pop 1
- Хибридът дава много хубави, едри и хрупкави пуканки с добър търговски вид и много добри вкусови качества.
- Пуканките са кремаво бели, с овална форма, подходящи както за директна прясна консумация, така и за карамелизиране, глазиране и други кулинарни цели.
- Растенията на хибрида са едри, жизнени, високи 250-260см. с добри агрономически показатели – устойчиви на полягане, на важни болести по царевицата, като главня и фузариум, слабо братящи.
- Кочаните са едри, дълги 21-23см., с 14 реда зърна и 50 броя зърна в реда, което осигурява около 700 зърна в кочан. На едно растение се формират средно по 1.3 броя стандартни кочани.
- Зърното е оранжево жълто, средно едро, твърдо. Обема на изпукване достига до около 43cm3/g зърно, при съотношение на изпукване 1 към 34. Характерно е, че пуканките добивани от него са с отличен вкус, нежност и търговски вид.
- Продуктивността на хибрида е стабилна – 550-600 кг/дка стандартно зърно при неполивни условия на отглеждане на посева.
автор: доц. д-р Георги Йорданов
Кнежа sweet 1
НАЙ-НОВА БЪЛГАРСКА СЕЛЕКЦИЯ ЗАХАРНА ЦАРЕВИЦА
- Притежава отлични вкусови качества на зърното при варене и печене на кочаните. Подходящ е за свежа консумация и консервиране.
- Много добър търговски вид на кочаните – едри, цилиндрични, 22-23 см дълги, 290-300гр. тежки, с едро златисто жълто зърно.
- Растенията на хибрида са едри, жизнени, високи 240-250 см., устойчиви на полягане и слабо братящи. Изхранват средно по 1.3-1.4 броя кочани на растение.
- Продуктивността е висока – над 5000 стандартни кочана от декар или над 1500кг. тегло на сурови кочани от декар. Растенията са жизнени и имат възможност да се отглеждат и при условия без напояване, което е проблем при повечето сортове захарна царевица.
автор: доц. д-р Георги Йорданов